Jak na trénink šachu?!

To je otázka, kterou si zřejmě položilo hodně z Vás. Nejjednodušší je zřejmě sáhnout po kvalitním trenérovi, který pro Vás připraví tréninkový plán a společně se vydáte na cestu ke zlepšování své šachové úrovně. Nebo si můžete nechat sestavit tréninkový plán na různých webových serverech, které tuto možnost nabízí za nemalý finanční poplatek (sachovaskola, chesslady.com, skolasachu, aj.). NEBO ...
 
Se dá problém řešit i tím, že si takzvaný šachový plán vyrobíte sami na míru, já můžu mluvit za sebe a takový plán mě osobně nevydržel nikdy dlouho. Vždy jsem podvědomě do plánu zařadil takové okruhy, které jsem studovat chtěl a ty, které mě nebavily jsem do plánu nezařadil (jak to tak bývá, vyřadíme většinou ty, ve kterých nejvíce tápeme).
 
Po chvilce hledání na internetu jsem objevil tréninkový plán, který víceméně obsahuje všechny části šachové hry a je přizpůsobitelný téměř všem. Záleží jenom na Vás, zda máte pro šachy hodinu denně nebo třeba hodin osm.
 
Plán funguje na jednoduchém principu, máme 4 dny, které se za sebou budou opakovat, to znamená až dojdeme ke dni 4 pokračujeme opět dnem jedna.
 
Den 1 – studium zahájení 2, řešení taktických úloh 1, studium koncovek 1
Den 2 – řešení koncovek 2, hraní šachu 1, řešení taktických úloh 1
Den 3 – studium strategie 1, řešení úloh ze strategie 1, hraní šachu 1, řešení taktických úloh 1
Den 4 – studium zahájení 2, řešení koncovek 1, řešení taktických úloh 1
 
Jak je vidět není zapomenuto téměř na žádnou část šachové hry. Číslo u jednotlivé části vždy znamená počet jednotek v daném dni. Tzn. když šachu věnuji hodinu denně bude mou časovou jednotkou 15 minut. Pokud šachu věnuji 8 hodin, časovou jednotkou budou 2 hodiny.
Začal jsem se tímto plánem řídit po oficiálním ukončení studia (což jsou 3 dny a je otázka jak dlouho mi vydrží), ale protože mám více času mou časovou jednotkou je 1 hodina. Můj plán v 1. den tedy vypadal takto:
 
Den 1 – studium zahájení 2 hodiny, řešení taktických úloh 1 hodina, studium koncovek 1 hodina
 
Netvrdím, že tento plán je univerzální a všem bude vyhovovat, mě vyhovuje v tom, že mi jasně udává, kdy co a jak mám dělat, třeba někomu přijde taky vhod. Říká se, že na úroveň 2100 - 2200 se dá dostat pílí a domacím tréninkem bez asistence trenéra, tak hurá do toho, ať už trénujete jakkoliv, hlavně ať máme oddíl plný kandidátů.

 

odkaz na zdroj:
http://chess-training.blogspot.com/2006/10/generic-training-schedule.html

Komentáře

trénink

Ahoj Pepo (a další). Nejprve k tréninku na Slovanu: ze schůze si toho popravdě moc nepamatuju, každopádně jsem tam nabyl dojmu, že chceš trénovat mládež, a tak jsem Jirkovi navrhnul, že bych klidně na každý týden připravil trénink pro dospělé. Jsem živnostník, takže s fakturama by nebyl problém :-) Nejsem si ale jist, zda by bylo mezi dospělými dost zájemců. Každopádně pokud bys to chtěl dělat Ty, nemám s tím problém. K tomu, co píšeš, jen pár nezávazných dojmů, je to složitá problematika na dlouhou debatu. 1.Taktiku určitě trénuj každý den (tak to taky v plánu máš). Předpokládám, že máš mezi těmi tréninkovými bloky pauzy, takže taktiku bych dělal vždycky cca deset minut na začátku každého bloku. Řešení taktiky je alespoň pro mě spojeno s rychlostí, takže to dělej s plnou koncentrací a intenzivně - nedokážu si představit, že bych řešil třeba na chess tactics server diagramy hodinu v kuse, to by ke konci dobře nedopadlo...  2.Studium zahájení je třeba si rozdělit na učení se novému a na opakování starého. To je teď můj případ: Štěpán Žilka chystá knihu, ve které dává dohromady svůj kompletní repertoár zahájení za bílé i černé. Lehce mu s tím korektorsky pomáhám; čistých 120 stran tvoří jen a pouze varianty, které se holt člověk musí nadřít zpaměti. Rád bych to do nové sezóny dostal do hlavy, jsem zvědav, zda se mi to povede :-)  Každopádně se to nedá číst po stranách jako beletrie, člověk se musí pořád vracet a opakovat si. Osvědčilo se mi zadávat varianty do pgn a pak si je přehrávat; dobré je taky zkoušet výsledné pozice zahájení rozehrávat proti počítači. 3. Ke koncovkám: kromě té knihy, kterou jsem Ti dával, se zkus podívat na Shereshevského Endgame strategy (vygooglíš a stáhneš na netu). Knížku doporučoval na svém blogu Robert Cvek, myslím, že věděl, proč :-)

Reakce

K tréninkům: Vše záleží na tom, jaký bude zájem. Samozřejmě pro mě prioritní do příští sezóny sehnat nové mladé tváře pro náš oddíl a trénovat je. Takže raději budu trénovat mladé.

Jelikož neřeším diagramy na tactics serveru, ale u šachovnice, kde jsou ty diagramy více na propočet variant (větvění variant, varianty jsou delší apod.), tak jedu v pravidelných intervalech, kdy hodinu opravdu sedím a za šachovnicí počítám. Myšlenka na začátku každého nového bloku řešit 10 minut na serveru na rychlost, se mi ale líbí - díky za ni! 

Štěpán Žilka a kniha?! Paráda! Stačilo mi, když jsem na jeho blogu pročítal jeho přípravu a přemýšlení v zahájení a moc se mi to líbilo.

Samozřejmě je zahájení třeba opakovat, bez toho to samozřejmě nemá žádný smysl. V pondělí se člověk něco naučí a v sobotu na turnaji by to stejně nezahrál, protože by si holt nevzpomněl. Proto opakovat, opakovat, opakovat:). Dále si ale myslím, že kromě perfektně naučených variant (výhoda pro ty, kterým to do hlavy leze) je také třeba znát plány ať už v zahájení nebo poté ve střední hře. Ne každý holt hraje hlavní varianty a takové odbočení může některé suché teoretiky hodně bolet. Když totiž o zahájení vím, že se tam a tam hraje tohle, tak stejně když soupeř odbočí, tak já budu řešit problém jak a co teď. Když budu vědět, proč se ten a ten tah hraje, o to jednoduššeji naleznu vyvrácení.

Knihu koncovek jsem stáhl a určitě se k ní časem dostanu, teda jestli mi elán vydrží:).

 

Jozef Valenčík

trénink 2

Taktika - tak to jo, souhlasím. Varianty: kniha bude mít tři části, kromě variant taky plány a ukázkové partie. Já zmínil jen tu největší dřinu, člověk to napřed musí do hlavy dostat :-) Jo a možná bych doplnil ještě jednu věc: dobrý je trénink vizualizace šachovnice a přehrávání partií naslepo. Líbí se mi tohle: http://www.chessvideos.tv/blindfold-chess-quiz.php Jsou tam taky další zajímavé tréninky a videa, však koukni.

Trénink naslepo

http://chesseye.alexander-fleischer.de/download.php

Ještě jsem tento program příliš nezkoumal, ale nevypadalo to na první pohled špatně. Taky se jedná o trénink naslepo.

Jozef Valenčík

naslepo

Ahoj, vypadá to dobře, ale co chvíli to po mě chce registraci a zaplacení :-( Jinak ještě ke Štěpánově knize: pobavilo mě, že tam je mezi jeho 50 komentovanými ukázkovými partiemi k teorii (všechny sehrál sám Štěpán) i partie s Pavlem Zabystrzanem :-)